Az öltönyviselés szabályai haladóknak

Egy jól szabott öltöny képes magabiztosságot sugározni, státuszt közvetíteni és finoman utalni a viselője ízlésére. De az igazán stílusos megjelenés túlmutat a méreten és a színen- a részletek, az illeszkedés, az anyagok és a szabályok ismerete teszi valóban kifinomulttá az öltönyviselést.
- A szabó a legjobb barátod
Egy konfekció öltöny soha nem fog úgy állni, mint egy méretre szabott darab- de egy jó szabó segítségével közel lehet vinni hozzá. A váll illeszkedése szent és sérthetetlen, de a zakó hossza, az ujja, a derék és a nadrágszár mind igazítható. Ha komolyan veszi az öltözködést, alakíttassa a ruhát a saját testalkatához. A szabó nem költség hanem befektetés.
2. A zakó háromgombos szabálya
A gombolási szabályokat érdemes betartani, különösen formális környezetben. Ha egy gombos zakót visel. az legyen mindig begombolva álló helyzetben. A két gombos zakónál csak a felsőt gomboljuk, a másodig maradjon nyitva. Háromgombos zakónál a középső az alap, ezt begomboljuk, a felsőt opcionálisan begombolhatjuk, az alsót soha. LeÜlés előtt pedig mindig gomboljuk ki a zakót- ez nem csupám kényelmesebb, de megóvja az anyagot is.
3. A nadrághossz finomhangolása
A nadrágszár hossza elegáns és kevésbé elegáns megjelenést is sugallhat. Az úgynevezett "break" mértéke- vagyis hogy a nadrág mennyire törik meg a cipőnél- stílus kérdése. A modern, letisztultmegjelenéshez az enyhe vagy teljesen "no break" szabás javasolt. Ez különösen fontos vékony testalkat és keskeny szár esetén. A túl hosszú nadrág nem csak slampos hatású, de optikailag is rövidíti a lábat.
4. A gallér és ing összhangja
Az inggallér típusa kulcsszerepet játszik az összhatásban. A spread (szélesített) gallér remekül működik vastagabb nyakkendő csomókkal és elegánsabb, európai stílusú zakókkal. A cutaway gallér kifinomult és modern választás, de megköveteli a tökéletes nyakkendő csomót. Klasszikus gallér (point collar) formálisabb megjelenéshez ideális. A gallér formája mindig harmonizáljon a viselő arcformájával és a zakó kivágásával.
5. A cipő nem kiegészítő- hanem alap
Az öltöny alá viselt cipő gyakran alulértékelt, holott meghatározza az egész szett értelmezését. Egy kiváló minőségű, tisztán tartott oxford vagy derby cipő az öltöny méltó lezárása. Fekete cipő fekete vagy sötétkék öltönyhöz, barna cipő kék vagy világosabb színekhez- a színkordináció alap. Ne feledje a cipő állapota is beszél Önről. A rendszeres ápolás, krémezés, sánfa használata és időszakos újra talpalás nem hanyagolható el.
6. Anyagválasztás az évszakhoz igazítva
A gyapjú egész évben hordható, de vastagság szerint érdemes választani: 100-120-as Super wool ideális a mindennapokra míg a 140 fölötti már luxusminőség. Nem árt figyelembe venni, hogy minél finomabb a kidolgozás annál könnyebben kopik a szövet. Nyáron a lenvászon és a kevert anyagok ( pl. gyapjú-len, gyapjú-selyem) biztosítják a komfortot, míg télen a flanel nem csak stílusos, hanem kifejezetten praktikus. Az anyag textúrája, esése és súlya nagyban befolyásolja az öltöny megjelenését- indig az alkalomhoz és az időjáráshoz mérten válasszon.
7. Apró részletek- nagy hatás
A mandzsettagomb, a díszzsebkendő, a nyakkendőtű- mind olyan elemek, amelyek túlzás nélkül emelhetik az összképet. A kevesebb itt is több: egy ízléses, jól megválasztott darab mindig elegánsabb, mint a túlzó figyelemkeltő kiegészítők. A díszzsebkendő színe ne legyen azonos a nyakkendőével, inkább harmonizáljon vagy nyújtson kontrasztot. A mandzsettagomb elegáns részlet, de csak francia mandzsettás ingekhez illik.
8. Színek és minták kombinálása
A sötétkék, szürke és fekete alapdarabok után bátran lehet kísérletezni világosabb árnyalatokkal, mint a bézs, olajzöld, bordó vagy grafitszürke. A minták- például csíkos vagy kockás- karakteressebbé teszik az öltönyt, de essünk túlzásba. H a a zakó mintás, az ing legyen egyszínű. Ha a nyakkendő mintás a zsebkendő legyen egyszínű. A minta-minta kombináció haladóknak való, de akkor is csak finoman adagolva.
9. Az öltöny élete a viselés után is folytatódik
Egy minőségi öltönyt nem elég viselni- gondozni is kell. Használjon vállfára akasztható ruhazsákot szállításkor, otthon pedig vastag vállfán tárolja. Soha ne hagyja a zakót a szék háttámláján. Ruhakefét vagy ruhagőzölőt érdemes beszerezni, hogy megőrizze a forma épségét. Vegytisztítani csak ritkán, szükség esetén szabad- túl gyakori tisztítás gyengíti az anyagot. A rendszeres szellőztetés és a gőzölés többet számít.
Az öltöny nem jelmez, hanem a tudatosság és stílus eszköze. Egy elegáns férfi nem csak öltönyt hord- ért is hozzá. Aki ismeri a szabályokat, finoman érvényesíti azokat és tudatosan formálja megjelenését, az nem csak jól öltözött, hanem hiteles és meggyőző is.